2016.gada nozīmīgākie notikumi Zaļo tehnoloģiju inkubatorā

02.01.2017.

(1) 2016.gads jau kopš pirmās Zaļo tehnoloģiju inkubatora (ZTI) darbības dienas, bija paredzēts kā īpaši nozīmīgs laika posms. Sākotnēji bija paredzēts, ka īstenotais ZTI projekts noslēgsies 2016.g. aprīlī. Pateicoties Ekonomikas ministrijas, Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras un arī ZTI aktīvai darbībai, tika panākta vienošanās, ka ZTI tiek piešķirts papildu finansējums 72 jauno biznesa ideju komandu un arī 23 uzņēmumu atbalstam inkubācijas periodā līdz 2017.gada aprīlim.

 

(2) Līdz 2016.g. aprīlim ZTI bija sniedzis atbalstu 81 biznesa komandai pirmsinkubācijas un 24 uzņēmumiem inkubācijas atbalsta etapā. Šajā laikā bija gūta pārliecībā par procesiem, sniedz pievienoto vērtību komandām, kā arī identificēti dažādi problēmjautājumi. Tamdēļ 2016.gada aprīlis / maijs bija ļoti nozīmīgs punkts ZTI darbībā, jo bija iespēja mainīt 'spēles noteikumus' labvēlīgākus visām iesaistītajām pusēm.

(3) "Kāds ir Jūsu lielais mērķis?" Šis bija pirmais jautājums, kas tika uzdots visām komandām, kuras tika uzņemtas sākot ar 2016.g. maiju.
Pieredze liecināja, ka ļoti daudzām komandām tikai šķiet, ka tām ir skaidrs mērķis. Tamdēļ pirmā apmācība ZTI komandām bija par mērķu definēšanu, cik tas ir nozīmīgi un izšķiroši veiksmīgam komandas darbam nākotnē, kā vienoties par katra individuālo un komandas kopējo finansiālo mērķi?

Biznesa modelis. Pat, ja tas nav "uzlikts uz papīra" un nav apzināts, tas pastāv. Bet, ja komanda ir pavadījusi vairākas dienas klausoties un praktiski strādājot pie sava biznesa modeļa, ir daudz augstāka varbūtība, ka tiks atrasts veids, kā sasniegt komandas definēto "lielo mērķi". Pat uzņēmējdarbībā pieredzējuši uzņēmēji atzina, ka apmācības par Biznesa modeļa izstrādi ir devušas iespēju 'salikt pa plauktiņiem' it kā zināmās lietas.

2016.gadā ZTI komūna sasniedza "kritisko masu", lai biznesa ideju komandas savstarpēji varētu dalīties pieredzē un sniegt padomus viena otrai, kā arī veidotos noteiktu jomu interešu grupas.

"Mobilitātes projekti" - komandas, kuru biznesa idejas saistītas ar elektroskrejriteņiem, jaunu velosipēda rāmja konstrukciju, elektroriepas izstrādi.

Vairākas komandas kā mēslojumu plāno izmantot atkritumus, kuriem līdz šim nebija rasts lietderīgs pielietojums. Piemēram - jūras aļģes, zirgu mēslu un pakaišu maisījums, koksnes pelni. "Bio mēslojumu grupā" ir apvienotas komandas, kuras strādā pie jauna veida, videi draudzīgiem mēslojumiem.
Savukārt "Biogāzes" un "vēju" projektu grupās tehniskas dabas problēmjautājumi izrādījās pārāk dažādi, lai komandas varētu vienoties par intensīvu sadarbību ikdienā.

(4) 2016.g. nogale ir īstais brīdis, lai sāktu izvērtēt ZTI sniegto pakalpojumu pievienoto vērtību jaunu biznesa ideju attīstīšanā.
Daži fakti:
Kopš 2014.g, jūlija, ZTI ir uzņēmis 153 komandas Pirmsinkubācijas un 24 uzņēmumus inkubācijas atbalsta fonda ietvaros.
Līdz 2016.g. decembrim, ZTI ir absolvējusi 101 komanda (81 komanda līdz 2016.g. pavasarim un 20 komandas š.g. 23. novembrī.)
No vis101 biznesa idejas, joprojām "dzīvas" ir 62. Ar terminu "dzīvs" tiek saprasts, ka komanda joprojām turpina darbu pie iecerētās biznesa projekta un nav atsacījusies no tā turpmākas īstenošanas.
Īpaši gribam akcentēt šīs komandas:

 • AirBoard - ir pasaulē mazākais cilvēka pilotējamais lidaparāts, kura mērķis ir atvieglot cilvēku pārvietošanos ērtā un ātrā veidā.
 • Elviss ir aktīvi meklējis iespējas piesaistīt liela apjoma investīcijas un … laikam tas būs izdevies, jo 2017.g. sākumā Elviss Straupenieks visticamāk tiks uzņemts vienā no ASV akseleratoriem.
 • Komanda „CEnOS” iekļuva starp Top 5 idejām, kuras varēja prezentēt savs biznesa idejas pasākumā „DigitalFreedomFestival”. Šī bija vienīgā komanda pre-seed atbalsta fāzē. Pārējās četras komandas jau prezentēja gatavus produktus.
 • BM Electric - Elektrisko skūteru ražošana, komplektēšana un tirdzniecība.
 • Edgars ir noteikti viens no tiem, kurš izmanto visas sniegtās iespējas, lai ātri un efektīvi virzītos uz mērķi. Edgars Viziņš ir paspējis piedalīties SeedForum pasākumos Latvijā un Zviedrijā, prezentēt ideju LatBan. Nav šaubu, gan ļoti drīz jau mēs Rīgas ielās redzēsim BM Electric elektro skūterus.
 • Drawies - māla krītiņi melleņu, tomātu, gurķu un citās formiņās Tā ir attīstoša rotaļa, kas ļauj ne tikai radoši izpausties, bet arī mācīties krāsas ar formu palīdzību, tāpēc var tik izmantoti arī kā terapijas daļa bērniņiem ar dažādiem redzes defektiem.
 • ALINA - antibakteriāla piedeva celtniecības materiāliem.
 • Šī komanda ir spējusi pieradīt, ka no zinātniskas izstrādnes 2 gadu laikā var piesaistīt investīcijas, absolvēt akseleratoru ASV (Plug&Play), uzvarētu starptautiskos konkursos un visbeidzot būt pirmajam uzņēmumam Latvijā, kurš ir ieguvis cradletocradle sertifikātu. Kādas priekšrocības piešķir šis sertifikāts un kā to visu ir izdevies panākt – pajautājiet Solvitai Kostjukovai.
 • Agility Sport - hokeja trenažieris, kas sniedz iespēju aizvadīt individuālus treniņus kā arī strādāt pie specifisku prasmju pilnveidošanas gan laukuma spēlētājiem, gan vārtsargiem, analizējot laukumā notiekošo un pieņemt lēmumus balstoties uz šo informāciju. Šī komanda ir ceļā, lai izraisītu apvērsumu hokeja industrijā.
 • Eho Textile - izmantojot īpaši izstrādātu tehnoloģiju viedā apģērba radīšanai, plāno ražot apģērbu cilvēkiem ar kustību traucējumiem ķermeņa kustību kontrolei un sekmīgākam treniņu un rehabilitācijas procesam. Pozitīvais aspekts – šī komanda tika uzņemta Somijas akseleratorā – Vertical.
 • AgirVision - izmantojot īpašu tehnoloģiju, uzņēmums piedāvā ātri atpazīt defektus ražošanas laikā, atklājot brāķus saražotajā produkcijā. Šī komanda tiek bieži pieminēta jautājumā, cik nozīmīgi ir stāstīt par savu tehnoloģiju un neturēt to noslēpumā, jo … iespējams kāds saredzēs tehnoloģijas pielietojumu industrijā, par kuru komanda iepriekš neko nav zinājusi. AgirVision gadījumā tehnoloģija, kura sākotnēji bija paredzēta kokasptrādes jomā, rada pielietojumu zivjuapstrādē.
 • „Playgineering” - Patentēta video analītikas un multimediju sistēma profesionālajam sportam. Šis jau ir starptautiski konkurētspējīgs uzņēmums, par kuru atpazīst jomas eksperti un, visticamāk tuvākajā laikā mēs dzirdēsim par uzņēmuma fantastiskajiem finanšu rādītājiem.
 • Šeit būtu minamas vēl daudzi citi piemēri, jo visām komandām ir bijušas ambīcijas īstenot jaudīgus biznesa projektus un daudzām tas arī izdodas.

Vairākas komandas ir tikušas akceptētas ārvalstu akseleratoros (Vertical; Plug&Play; ClimateKIC) vai ari norisinās sarunas par uzņemšanu ( Boost VC), kā arī sekmīgi startējuši ārvalstu konkursos (Climate Launcpad, Nordic Launch, u.c.)
Nodokļos (2015.g.) uzņēmumi ir samaksājuši vairāk kā 2.5milj EUR, kas ir viens no būtiskākajiem atskaites punktiem, lai vērtētu ikviena inkubatora un akseleratora darbības efektivitāti.

(5) Nākotne
2017.g. ir paredzēts īstenot vairākas nozīmīgas aktivitātes, lai ZTI stiprinātu savas pozīcijas kā institūcija, kas veicina jaunu produktu radīšanu un uzņēmējdarbības sekmēšanu zaļo tehnoloģiju un inovāciju jomā, Baltijas valstīs.
Viena no prioritātēm ir turpināt sadarbību ar Climate KIC (Eiropas Savienības prioritārā iniciatīva klimata pārmaiņa ietekmes mazināšanai), piedāvājot akselerācijas pakalpojumus.
Tā kā ZTI jau pašreiz pēc būtības sniedz akselerācijas pakalpojumus, ZTI ir veicis būtiskas iestrādnes, lai sadarbībā ar ārvalstu partneriem piedalītos plānotajā akseleratora programmā, kuru izsludinās Altum.
ZTI turpinās daudz fokusētāku sadarbību ar saviem dibinātājiem - Latvijas Universitāti un Rīgas tehnisko universitāti, lai palīdzētu tām pētnieku komandām, kuras ir plāno uzsākt uzņēmējdarbību.

Ar cieņu,
Zaļo tehnoloģiju inkubatora komanda
(Elīna, Liene, Zanda, Līga, Dāvids, Ģirts, Mārcis, Mārtiņš, Māris, Alvis, Charles, Matīss)

Norvēģijas finanšu instrumenta programmas “Inovācijas “zaļās” ražošanas jomā” projekts “Zaļo tehnoloģiju inkubators” (Līg.nr. DL-2014/9)

Doties uz augšu